İşlemler

Medikal El Ayak Bakımı

resim2

Medikal El Ayak Bakımı

Genel medikal el ve ayak bakımı sağlığa ve estetiğe yönelik yapılan özel bir bakımdır. Tamamen tıbbi cihazların kullanıldığı özel freze uçları ile yapılan medikal bir uygulamadır.Öncelikle el ve ayaklar steril edilir. El ve ayaklar kontrol edilir, farklılıklar gözlemlenir, Öncelikle tırnaklar hijyenik ve doğru bir şekilde kesilir.Tırnak yüzeyi temizlenir ve parlatılır, kalınlaşmış tırnaklar özel freze uçları ile inceltilir. Sertleşmiş deriler ve nasırlar temizlenir, uygun olan kremler veya solüsyonlar ile nemlendirilir. Ünitemizde uygulamamız arzu edilirse kozmetik bakımla da tamamlanır.

Batık Tırnak Bakımı

gorsel10

Batık Tırnak Bakımı

Ayak tırnaklarında ki batık, genetik yatkınlık, hatalı kesme veya pedikür işlemleri, yanlış ayakkabı seçimi, travma gibi değişik nedenlerden oluşabilir.
Genellikle başparmaklar da görülen bir durumdur. Tırnak iki yanda veya tek yanda aşağıya doğru kıvrılarak deri içine doğru uzar ve deriye gömülür.
Tırnak batmasında genellikle ilk yakınma batmadan kaynaklanan acı ve giderek tırnağın uzaması sonucu batmanın artışına bağlı ağrıdır. Özellikle bu noktaya yapılan temaslarda ve zorlamalarda ağrı artar. Tırnağın çevresinde enfeksiyon gelişebilir.
Tırnak batması sorunu uzmanımızındeğerlendirmesinden sonra gerekli gördüğü şekilde tedavi edilir. Tırnağın yapısı ve batığın durumu uygun ise kliniğimizde ayak sağlığı uzmanımız tarafından takılan plastik veya tel destekler ile tırnağın tırnak yatağında düzgün uzaması tırnak batığının düzeltilmesi mümkündür. Bu uygulamalar tamamen acısız olup yaşam tarzınıza hiçbir kısıtlama getirmez.

Mantarlı Tırnak Bakımı

gorsel7

Mantarlı Tırnak Bakımı

Tırnak mantarı diğer adı ile onikomikoz oldukça sık karşılaşılan, bulaşıcı mantar hastalıklarından biridir. Kozmetik bir sorun olmasının yanından tırnak yatağını ve plağını tutan bir enfeksiyondur.
Tırnak mantarı sıklıkla deri ile beraber tırnak altında çoğalarak ortaya çıkar. Dermatofit olarak adlandırılan mantarlar, mayalar ve küf mantarları, tırnak mantarlarının oluşmasından sorumludur.
Mantarlı tırnaklarda kalınlaşma, pul pul kalkma, renk ve şekil bozuklukları, tırnaklarda çizgilenmeler, beyaz lekeler, ayaklarda ve tırnaklarda kötü koku ve ayak tırnaklarında acıya karşı gelişen duyarlılık ve hassasiyet oluşur.
Tırnak mantarının oluşma nedenleri arasında el ve ayak tırnağında gerçekleşen bir travma, tırnakların çok dipten kesilmesi, ayaklara ve tırnaklara baskı oluşturan çok sivri uçlu ayakkabılar, çok uzun saatler süresince giyilen ayakkabılar ve havalandırılmayan ayakkabılar, sağlıklı ve hijyenik olmayan ortamlar, yüzme havuzları fitness merkezleri, oteller gibi ortak kullanım alanları, nemli ve ılık ortamlar, steril edilmemiş manikür pedikür aletleri sayılabilir.
Tırnak mantarı ile karşılaşıldığı zaman mutlaka bir uzman doktora başvurulmalıdır.
Ünitemizde bu tip tırnaklar uzmanımızın kontrolünden geçtikten sonra özel cihazlarla inceltilir, gerekirse jel sistemi uygulanır ve medikal tedaviye destek olunur.

Tırnak Kalınlaşması

gorsel9

Tırnak Kalınlaşması

Tırnakların tümü aynı şekilde kalınlaşmış ve sarımsı bir renk almış olabilir, bu tip tırnaklar doğuştan veya irsi olabilir. Ayak bakımı sonrasında bile yine kalın tırnaklar çıkabilir.
Olağanüstü kalınlaşma, şekilde bozulma ve pençe şeklini alıp ayak parmağı ovali üzerine doğru bükülen tırnaklara pençe tırnak diyoruz. Bu genellikle yaş ilerledikçe görülen bir durumdur. Dolaşım bozuklukları, sinir hastalıkları, tırnak yatağına ya da tırnak köküne gelen travmalar sonucunda oluşabilir. Yürümede ve ayakkabı giyiminde sorunlar yaratabilir
Ünitemizde bu tip tırnaklara düzenli bakım yapılmakta, özel cihazlar ile tırnaklar inceltilmekte ve tırnak kalınlaşmasına neden olan sorunları çözümlenmeye çalışılmaktadır.

Nasır Bakımı

gorsel3

Ayaktaki Nasır Bakımı

Nasır, daha çok derinin aşırı sürtünmeyle karşılaştığı yerlerde ortaya çıkar Nasırlar deri kalınlaşması ile seyreden bir deri hastalığıdır. Bütün sıkı ayakkabıların ve yüksek ökçelerin nasır oluşturabilmesine karşılık, nasır en çok ayaktaki çıkıntılarda, parmaklar arasında ve topukta ortaya çıkar.
Genellikle sürtünme ve basınç nasırın nedenidir. Tekrarlayan travmaya karşı cilt kendisini korumaya çalışır. Bunun sonucu olarak derinin yüzey hücreleri artarak deriyi kalınlaştırır.
Nasır tedavisinde önce, nasıra sebep olan basınç ve sürtünme ortadan kaldırılmalıdır. Her şeyden önce, buna kötü bir ayakkabı neden oluyorsa, bu hemen değiştirilmeli rahat, konforlu ve topuksuz ayakkabılar tercih edilmelidir. Nasır parmak arasındaysa, ise pamuk ya da özel silikon yastıkçık veya halka kullanılmalıdır. Bazen de kişiye özel yapılan ortopedik ayakkabıların kullanımı gerekebilir. Nasırlar uzman doktorlar kontrolünde, mümkünse ayak sağlığı konusunda uzmanlaşmış bir merkezde tedavi ettirilmelidir.
Ünitemizde daha hijyenik ve sağlıklı olması ve nasırın tekrarlama riskini önlemek için, sertleşen tabakalar ağrısız bir şekilde özel cihazlarla temizlenir.

Çatlak Topuk Bakımı

gorsel2

Topuk Çatlaklıklarının Bakımı

Topuk çatlakları en sık rastlanan ayak problemlerinden biridir. Kozmetik olarak rahatsızlık verirken ağrılıda olabilirler.

Nedenleri arasında derinin koruyucu işlevi olan bariyer tabakasının zarar görmesi ve bunun sonucunda derinin üst tabakasından su kaybının gerçekleşmesi, havanın kuru olması, genetik yatkınlık, diuretik kullanımı, ter bezlerinin aktivitelerinin azalması, keratinizasyon bozukluğu ve yaşlanma ve aşırı kilo sayılabilir. Bazı ilaç tedavileri de derinin kurumasına neden olduğu için çatlaklara yol açabilir.

Topuk çatlakları kolaylıkla mikroorganizmalara giriş kapısı oluşturur ve bacak derisinde kızarıklık, şişlik, ağrı ile seyreden bir bakteri enfeksiyonuna neden olabilir. Sağlıklı kişilerde bu problem kolaylıkla tedavi edilebilir ama diyabet hastası olan veya dolaşım bozukluğu olan kişilerde enfeksiyona yakalanma olasılığı daha yüksektir ve bu tip kişilerde derinin kendini onarma hızı daha yavaş olduğu için bu küçük problem büyük bir sorun haline gelebilir.

Kliniğimizde topuk çatlaklarının tedavisi için çatlağın etrafında ki kalın deriler uygun solüsyonlar ile yumuşatıldıktan sonra bu işlem için geliştirilmiş özel cihazlar ile temizlenir ve düzenli bakım ile bu sorun kontrol altına alınır. Gerekirse koruyucu tabanlıklar ve silikon pedler önerilir.

Problemli El Ayak Bakımı

gorsel14

Problemli El Ayak Bakımı

Problemli el ve ayak bakımı uzmanımızın kontrolünden geçtikten sonra bunun için tasarlanmış makinemizle gerekli işlemler ünitemizde gerçekleştirilir ve arzu edilirse kozmetik bakmla da tamamlanır.

Diyabetli Ayak Bakımı

gorsel1

Diyabetli Ayak Bakımı

Diyabetli ayaklarda dolaşım bozukluğundan dolayı zamanla his kaybı oluşur. Hastalar acıyı hissetmekte zorlanır ya da hiç hissetmezler. Bu kişiler için hatalı yapılan işlemler ya da ihmal edilen küçük problemler hasta için ileride ciddi sorunlara yol açabilir. Bu nedenle ünitemizde tıbbi el ayak bakımında kesici makas, pens ve sivri uçlu aletler kullanılmadan özel cihazlarla işlem yapılmaktadır.

Deri Kalınlaşması

gorsel4

Ayak Derisinin Kalınlaşması ve Bakımı

Hiperkeratoz dış deri tabakasının protein kompenenti olan keratinin miktarının artışına bağlı olan kalınlaşmadır Aşırı derecede yüklenme ve yıpranma sonucunda oluşurlar. Sürekli ve mekanik tahrikler, aşırı dar ayakkabılar, olağandışı ısı etkileri, kimyevi etkiler de oluşmasına neden olabilir.
Tedavisinde hiperkeratozu oluşturan sebepler uzmanımız tarafından belirlenip ortadan kaldırılması için gerekli tedbirler alındıktan sonra yumuşatıcı kremler uygulanmakta ve ayak sağlığı konusunda uzman personelimiz tarafından yumuşatılıp temizlenmektedir. Koruyucu tabanlıklar veya silikon pedler kullanılması önerilmektedir.

Ayak Kokusu Ve Nedenleri

gorsel5

Ayak Kokusu Nedenleri ve Bakımı

Ayak kokusu genellikle aşırı terleme sonucunda ve özellikle yıkamadan sonra ayakların iyi kurulanmaması ıslak kalmasıyla ortaya çıkan ve hiç hoş olmayan bir sorundur. Yeterli havalandırma olmayan çorap ve ayakkabılar terlemeyi ve ıslaklığa neden olmaktadır. İnsan ayağı ter bezleriyle kaplıdır. Terleme ve sıcaklık artışı, devamlı ıslaklığa bağlı cildin kabarması tahriş olması sonucu bakteriler ve mantarlar için ideal şartları sağlamaktadır. Islak ölü derinin artması bakteri ve mantarların üremesine ve nahoş kokulara neden olmaktadır
Ayak kokusunun önlemek için günlük hijyene dikkat etmemiz gereklidir. Çoraplar sık sık değiştirilmeli ayak ve ayakkabı spreyleri kullanılmalı. Aşırı terlemeyi önleyici kremler kullanılabilir.
Çorapsız ve uzun süre ayakkabı giymemeye ve ayağı rahat ettirecek tabanlık kullanmaya dikkat edilmeli.

Onycholysis (tırnak yatağından ayrılması)

gorsel8

Onycholysis (tırnak yatağından ayrılması)

Tırnak plağının tırnak yatağından kısmen veya tümüyle ayrılmasıdır. Başlıca nedeni özellikle uzun tırnakların sık travmaya maruz kalmasıdır. Sedef hastalığı, tırnak mantarı, parmak uçlarındaki ekzema, bazı ilaçlar, dolaşım bozuklukları, doğumsal deri bozuklukları, tiroid hastalıkları, aşırı terleme gibi nedenler başlatabilir veya şiddetlendirebilir. Ayrılan bölgelerde beyaz, sarı, yeşil renkte opaklaşmalar görülür.
El ve ayak parmakları travmadan uzak tutulmalı uzun yürüyüşlerde uygun çorap ve ayakkabı giyilmeli ayaklara ve tırnaklara baskı oluşturan ayakkabılardan uzak durulmalı ve eller mümkün olduğunca çok uzun süreli suda tutulmamalıdır. Boş tırnağın serbest kalan bölgeleri her zaman temizlenerek, önlem için üzerine antimikotik maddeler sürülmelidir.
İlerde oluşabilecek problemleri ortadan kaldırmak için ünitemizde medikal bakımlar yapılmaktadır.