Mantarlı Tırnak Bakımı

Mantarlı Tırnak Bakımı

[minti_image img=”15354″ align=”center”]

Tırnak mantarı diğer adı ile onikomikoz oldukça sık karşılaşılan, bulaşıcı mantar hastalıklarından biridir. Kozmetik bir sorun olmasının yanından tırnak yatağını ve plağını tutan bir enfeksiyondur.
Tırnak mantarı sıklıkla deri ile beraber tırnak altında çoğalarak ortaya çıkar. Dermatofit olarak adlandırılan mantarlar, mayalar ve küf mantarları, tırnak mantarlarının oluşmasından sorumludur.
Mantarlı tırnaklarda kalınlaşma, pul pul kalkma, renk ve şekil bozuklukları, tırnaklarda çizgilenmeler, beyaz lekeler, ayaklarda ve tırnaklarda kötü koku ve ayak tırnaklarında acıya karşı gelişen duyarlılık ve hassasiyet oluşur.
Tırnak mantarının oluşma nedenleri arasında el ve ayak tırnağında gerçekleşen bir travma, tırnakların çok dipten kesilmesi, ayaklara ve tırnaklara baskı oluşturan çok sivri uçlu ayakkabılar, çok uzun saatler süresince giyilen ayakkabılar ve havalandırılmayan ayakkabılar, sağlıklı ve hijyenik olmayan ortamlar, yüzme havuzları fitness merkezleri, oteller gibi ortak kullanım alanları, nemli ve ılık ortamlar, steril edilmemiş manikür pedikür aletleri sayılabilir.
Tırnak mantarı ile karşılaşıldığı zaman mutlaka bir uzman doktora başvurulmalıdır.
Ünitemizde bu tip tırnaklar uzmanımızın kontrolünden geçtikten sonra özel cihazlarla inceltilir, gerekirse jel sistemi uygulanır ve medikal tedaviye destek olunur.